Kidscreen Awards 2017 Winners Announced

Posted February 15, 2017

Share This Post Now!

MIAMI, FLORIDA—February 14, 2017: In tonight’s high-profile presentation event, hosted by renowned comedian Darrin Rose and exclusively sponsored by the Canada Media Fund, the year’s best work in children’s television and digital media was singled out and celebrated by the global kids entertainment industry at Kidscreen Summit 2017.

Determined by two panels of highly respected industry judges, awards in the Programming and Creative Talent categories were given to the following entries:

PROGRAMMING—PRESCHOOL CATEGORY

Best in Class

Nina’s World

Sprout

 

Best New Series

Dot.

The Jim Henson Company/CBC/Industrial Brothers

 

Best Animated Series

Doc McStuffins

Disney Junior/Brown Bag Films

AND

Sarah & Duck

Karrot Entertainment/CBeebies/BBC Worldwide

 

Best Non-Animated or Mixed Series

Sesame Street

Sesame Workshop

 

Best One-Off, Special or TV Movie

Peg + Cat

The Fred Rogers Company/9 Story Media Group

 

PROGRAMMING—KIDS CATEGORY

Best in Class

Shaun the Sheep: The Farmer’s Llamas

Aardman Animations

 

Best New Series

The Deep

DHX Media/A Stark Production

 

Best Animated Series

We Bare Bears

Cartoon Network Studios

 

Best Non-Animated or Mixed Series

Odd Squad

The Fred Rogers Company/Sinking Ship Entertainment

 

Best One-Off, Special or TV Movie

Stick Man

Magic Light Pictures

 

PROGRAMMING—TWEENS/TEENS CATEGORY

Best in Class

Bob’s Burgers

Bento Box Entertainment/20th Century FOX Television

 

Best New Series

Raising Expectations

An Aircraft Pictures Production in association with Dolphin Entertainment

 

Best Animated Series

Bob’s Burgers

Bento Box Entertainment/20th Century FOX Television

 

Best Non-Animated or Mixed Series

Gortimer Gibbon’s Life on Normal Street

Amazon Studios

 

Best One-Off, Special or TV Movie

L.M. Montgomery’s Anne of Green Gables

Breakthrough Entertainment

 

CREATIVE TALENT CATEGORY

Best Acting

Sol Soon Six

NRK Super

 

Best Writing

We Bare Bears

Cartoon Network Studios

 

Best Directing

Stick Man

Magic Light Pictures

 

Best Animation

Clangers

Coolabi Productions/CBeebies/Smallfilms

 

Best Voice Talent

Bob’s Burgers

Bento Box Entertainment/20th Century FOX Television

 

Best Music

Stick Man

Magic Light Pictures

 

Best Design

Stick Man

Magic Light Pictures

 

The Kidscreen Awards also includes a category designed to spotlight the best efforts made by broadcasters to forge stronger connections with kids and family audiences around the world. These winners were determined by a Kidscreen readership online vote that took place in December.

BROADCASTING CATEGORY

Channel of the Year

Netflix

 

Best Channel Design

Sprout

 

Best Programming Block

Sprout

Sunny Side Up

 

Best Channel Website

PBS KIDS

pbskids.org

 

Best On-Air Host or Hosting Team

Sunny Side Up—Sprout

Carly Ciarrocchi, Tim Kubart, Kaitlin Becker, Emily Borromeo

 

And rounding out the Kidscreen Awards program are a set of Digital Categories for Preschool (0 to 5) and Kids (6 and up). The winners for these prizes are as follows:

DIGITAL—PRESCHOOL CATEGORY

Best Website

Dinosaur Train

The Jim Henson Company/Sparky Entertainment

 

Best Web/App Series

Sesame Street Happy Birthday Songs

Sesame Workshop

 

Best Learning App (Smartphone)

Curious World

Houghton Mifflin Harcourt

 

Best Learning App (Tablet)

Pocoyo Playset: Let’s Move

Early Learning Collaborative/ HITN/Zinkia Entertainment

 

Best Game App (Smartphone)

Curious World

Houghton Mifflin Harcourt

 

Best Game App (Tablet)

PBS Kids Games

PBS Kids

 

Best eBook

Colored Dots

Uyoung Interactive Technology Co.

 

Best Streaming Video Platform

BBC iPlayer Kids

BBC

 

DIGITAL—KIDS CATEGORY

Best Website

National Geographic Kids

National Geographic Partners

 

Best Web/App Series

Secret Life of Boys

Zodiak Kids Studios for CBBC and ABC Australia

 

Best Learning App (Smartphone)

Nickelodeon: Code a Character

Nickelodeon Digital

 

Best Learning App (Tablet)

La Francomobile

TV5 Québec Canada/Manito Média/Tobo

 

Best Game App (Smartphone)

Cut the Rope: Magic

Zeptolab

 

Best Game App (Tablet)

Toca Blocks

Toca Boca

 

Best eBook

Little Lunch: A Teacher’s Guide

Australian Children’s Television Foundation

 

Best Streaming Video Platform

Toca TV

Toca Boca

 

Best Tablet

LeapFrog Epic

LeapFrog

 

For more details about the Kidscreen Awards, visit http://awards.kidscreen.com.

For additional information and images, please contact DDA Blueprint PR:

Janet Balmforth, Tel: +44 (0) 7748 185656 janet@ddablueprint.com

Aimee Norman, Tel: +44 (0) 7957 564050 aimee@ddablueprint.com

Notes to editors:

Kidscreen Summit, taking place this year from February 13 to 16 at the InterContinental Miami, offers an unparalleled opportunity to keep abreast of important issues and trends in the fast-moving international kids entertainment industry, generate business and revenue opportunities, and network with leading decision-makers.

Last year, Kidscreen Summit welcomed nearly 1,800 attendees, representing 900+ companies from more than 50 countries around the world. And 400-plus buyers were at the event looking for new content and partners. More information about Kidscreen Summit 2017 is available at summit.kidscreen.com.